Filtre kağıdı farkları nelerdir?

Su harika bir çözücüdür. Moleküler düzeyde kutupsal bir düzenlemeye sahiptir. Bir tarafta pozitif elektrik yüklü iki hidrojen atomu ve diğer tarafta negatif yüklü bir oksijen atomu... Suyu ısıtırsanız tüm molekülleri hızla hareket ettirmeye başlayacak  ve bu da onu daha verimli bir çözücü haline getirmeye başlayacaktır. Filtre kağıtları dışarıdan ne kadar birbirine benzese de yapısal ve fonksiyonel olarak çok farklıdır. Bunu anlamak için filtre kağıdını biraz tanımanız gereklidir. Bu kağıtların çoğu ağaç ürünlerinden yapılsa da elyaf veya geri dönüşümü olan organik materyallerden de üretilebilirler. Üreticinin amacına göre çeşitli kalınlıklarda üretilir ve kurutma aşamasında farklı metotlar kullanılır. Sonuç olarak malzeme, kalınlık ve üretim aşaması demlemeyi baştan aşağı değiştirmektedir.

 

 

Filtre kağıdı farkları nelerdir?

ChemeX Filtre Kağıdı

ChemeX filtre kağıdı ağaç materyallerinden yapılmış, parmağınızla yüzeye dokunduğunuzda kalın, krepesi düşük bir malzemedir. Dolayısıyla kalın ve yüzey alanı krepeli ürünlere göre daha az olması sebebiyle akışı daha yavaştır. Ama SCA demleme kriterlerine göre belirli bir sürede demleme yapmamız gerekmektedir. Akış yavaş olduğu için daha kalın bir öğütme seçerek demleme süresini standartlar içerisinde tamamlamış oluruz. Ayrıca kağıt kalın olduğu için suyla kahve daha çok çözünme gerçekleşecektir. Kalın filtreden dolayı geçirgenlik az olacak ve bardağa düşen kahve içerisindeki partiküller daha az olacaktır. Dolayısıyla ChemeX ile demleme yapmak, daha gövdeli bir kahve almanızı sağlar.

 

 

Filtre kağıdı farkları nelerdir?

Hario V60 Filtre Kağıdı

Hario V60 filtre kağıdı da ağaç materyallerinden yapılmaktadır. ChemeX'e göre daha ince ve krepeli yapısı ile demleme sırasında ve alınan kahvede daha farklı bir tepkiye neden olacaktır. İnce ve krepeli yapısıyla yüzey alanı geniş ve daha geçirgendir. Dolayısıyla ChemeX'e nazaran daha ince bir öğütüm kullanmanız doğru olacaktır. İnce öğütülen kahvenin yüzey alanı çok genişleyecek ve zaten öncelikli olarak hızlı çözünen yağ asit oranı artacaktır. Geniş yüzeyi ve inceliği akışın daha hızlı olmasına ve demlenen kahvenin içeirisinde daha fazla partikül olmasına sebep olacaktır. Partiküller çözünmeye devam edecek ve sonuç olarak daha asidik ve aromatik bir kahve ortaya çıkacaktır.

 

 

 

 

 

1 yorum

Murat

Gayet güzel ve açıklayıcı

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın