Filtre Kahve Nedir? Filtre Kahve Nasıl Demlenir?

Filtre Kahve Nedir? Nasıl Demlenir?

Filtre Kahve Nedir? Filtre Kahve Nasıl Demlenir? Hızlı ve daha pratik demle!

Filtre kahveler hem lezzetli hem de yağ yakmasının yanı sıra daha pratik ve enerji vermesi sebebiyle diğer kahvelerden daha çok tüketilip tercih edilmektedir. Tabi ki de hepimizin enerjiye ihtiyacı var...

Gün boyu dinç kalıp enerjini daha üst seviyelere taşımak istiyorsan kendine monsfit kahve alıp enerjinin keyfini çıkarabilirsin.

Bu makalemizde sizlere filtre kahve hakkındaki tüm merak edilen soruları detaylı yanıtladık. Aklınıza takılan sorularınız var ise bizimle iletişime geçebilirsiniz. Düşüncelerinizi yorumlarda bekliyoruz.

 Filtre Kahve Nedir? Nasıl Demlenir?

Filtre Kahve Nedir?

Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin posadan süzülerek sıcak su yardımıyla demlenmesi sonucu elde edilen kahvedir. Suyun posadan geçerek kahveyle buluşması ve posadan süzülerek hazneye dökülmesi nedeniyle bu yöntemle hazırlanan kahveye ‘filtre kahve’ denir. Diğer kahve türlerine göre daha pratik ve akışkan yapıya sahiptir. 

 Filtre Kahve Nedir? Nasıl Demlenir?

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Lezzetli bir filtre kahve yapabilmek için püf noktalarını bilmek, doğru kahveyi doğru ölçülerde hazırlamak son derece önemli. Elbette kahvenin hangi yöntemle hazırlandığı konusu da önem arz ediyor. Filtre kahveyi filtre kahve makineleri ile hazırlayabileceğiniz gibi French press, V60, chemex gibi ekipmanlar ile de hazırlayabilirsiniz. Peki makine ve French press ile filtre kahve nasıl yapılır? Kaç bardak suya kaç kaşık kahve eklenmelidir? Doğru filtre kahve seçimi nasıl olmalıdır?

Merak ettiğiniz tüm soruları detaylı şekilde makalemizde yer verdik. 5 adımda kolayca kahveni demlemeye başla!

 Filtre Kahve Nedir? Nasıl Demlenir?

Evde Nasıl Filtre Kahve Demlenir?

Evinizi, kahve dükkanlarındaki gibi taze kahve kokusuyla sarsın istiyorsanız kendi evinizin baristası olabilirsiniz. Artık barista olmak bu makale ile daha kolay! Filtre kahve yapmak için halihazırda bir makineniz varsa ya da filtre kahve makinesi satın almayı düşünüyorsanız işiniz oldukça kolay! Çünkü kahve makineleri ile yapılan kahveler adeta kahve dükkânlarından alınan kahvelerin lezzetini yakalıyor. Ancak elbette ki makine ile kahve yaparken de önemli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu püf noktalarına dikkat ederek daha profesyonel demleyebileceksiniz.

Filtre Kahve Nedir? Nasıl Demlenir?

Filtre Kahve Makinesiyle Nasıl demlenir?

Leziz bir filtre kahveye giden yol doğru filtre seçiminden geçiyor. Filtre malzemesi olarak bez, kağıt ya da metal gibi seçenekler bulunuyor. En çok tercih edilen ise kağıt ve metal filtre olanlarıdır. Kullan at filtre seçimi için kağıt olanları tercih edebilirsiniz eğer yıkayıp tekrar kullanmak istiyorsanız metal filtreyi tercih ederek tasarruf edebilirsiniz.

 • Kahve miktarını doğru ayarlamaya dikkat! Makineye fincan başı doğru oranda kahve eklemek son derece önemli. Ne kadar çok kahve koyarsanız kahveniz o kadar acı ve sert olur. Filtre kahve su oranı normal bir filtre kahve ölçüsü için 125 ml suya, 7 gram kahve şeklindedir. Bu ölçü ile orta sertlikte bir filtre kahve elde edilebilir. Eğer daha sert bir kahve elde etmek isterseniz 125 ml suya 8 gram kahve kullanabilirsiniz.
 • Kahve lezzetini etkileyen en temel ikinci unsur su kalitesi. Su ne kadar yumuşak olursa kahvenin asitleri o kadar açığa çıkar. Suyun kalitesi bu durum için çok önemlidir.
 • Kahveleri öğütücü yardımıyla evde siz öğütüyorsanız kahvenin homojen öğütüldüğünden emin olun. Kahve aromaları her bir kahve çekirdeğinin içinde gizli olduğundan kahve çekirdeği küçültülüp, öğütüldüğünde bu aromalar açığa çıkar. Kahve öğütme ayarı kahve keyfini doğrudan etkiler.
 • Kahve su oranının dengelenmesi ve aromanın iyice birbirine geçmesi için birkaç dakika bekledikten sonra kahveyi tüketmek çok daha keyifli bir lezzet elde etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca hazırlanan kahvenin çok uzun süre bekletilmesinin de kahvenin bayatlamasına neden olacağını unutmamak gerekir.

Filtre Kahve Nedir? Nasıl Demlenir?

Makine bulunmuyorsa: French Press ile kahve nasıl demlenir?

Makineniz bulunmuyorsa uygun fiyatlara bulabileceğiniz French Press ile lezzetli kahveler demleyebilirsiniz. Hazırlaması çok kolay ve hızlı olan bu ekipmanla bazı püf noktalara da dikkat edilmesi gerekiyor.

 • İlk adımdan birisi ise suyu kaynatmaktır. Su sıcaklığına dikkat etmeniz ve belirli oranda belirli sıcaklıkta kaynaması gerekiyor. Çünkü kahvemizin lezzetini doğrudan etkileyen en büyük faktörlerden birisi ise su sıcaklığıdır. Suyunuzun en ideal sıcaklık olan 90 derece sıcaklıkta olması yeterlidir bu dereceyi kaynadıktan sonra 2 dakika bekleyerek yapabilirsiniz.
 • Lezzetli kahve demlemek istiyorsanız kahve-su oranına dikkat etmemiz gerekiyor. French Press'e yeterli miktarda kahve koymanız gerekiyor. Yani 140ml suya 1,5 tatlı kaşığı (14gr) eklemeniz yeterlidir.
 • Belirli sıcaklığa gelen suyunuzu french press' e ekleyebilirsiniz. Önemli olan noktalardan birisi ise suyunuzu hızlı şekilde boşaltmamak kahvenizin acı ve aromasını yitirmiş istemezsiniz.
 • Suyu ekledikten sonra French press''in pistonu yukarıda kalacak şekilde kahvenizi 4 dakikalığına demlenmeye bırakın. Süreyi doğru ayarlamak için dilerseniz kronometre başlatabilirsiniz. 4 dakikanın ardından pistonu yavaş şekilde tamamen aşağı indirin ve yine yavaş bir şekilde süzerek kahveyi bardağınıza alın. İşte French press ile kahve hazırlamak bu kadar kolay!

Filtre Kahve Nedir? Nasıl Demlenir?

Hario V60 İle Nasıl Kahve Demlenir?

Büyük bir sürahinin üstünde filtre kâğıdından oluşan bir kapağın bulunduğu Hario V60, kahvenizi diğer ekipmanlara kıyasla daha kısa sürede demleyebilmenize olanak tanır. İşte bilmeniz gereken püf noktalar ise şunlardır:

 • İlk olarak filtre kağıdınızı düzgün bir şekilde çizgili yerinden katlayın ve yerleştirin. V60'ı kahveyi servis edeceğiniz fincanın üzerine yerleştirin.
 • Tek kişilik kahve hazırlamanız için 240ml suya 16gr kahve yeterlidir.
 • İlk olarak yaklaşık 40 ml su ilave edin ve 30 saniye boyunca bekleyin. Böylece çok daha lezzetli bir kahve elde edebilirsiniz. Ardından kalan suyu da kâğıda değmeyecek şekilde kahvenin üzerinde yavaş yavaş gezdirin.
 • Bikaç dakika bekledikten sonra kahvenizi yudumlamaya başlayabilirsiniz.

 

 

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın