Filtre Kahvede Oran Nasıl Olmalıdır?

 

filtre kahvede kahve-su oranı, su sıcaklığı nasıl olmalıdır?

Kahve-Su Oranı

Lezzetli kahve içmek herkesin hakkıdır. Kendi evinde barista olmak veya lezzetli kahve demlemek için bilmeniz gereken birçok faktörler vardır. Bunlardan birisi ise Kahve-su oranıdır. SCA (Specialty Coffee Assocation) standartlarına göre kahve-su oranı 55g/L ± %10 olmalıdır. Bu da demek oluyor ki 1l litre suya 55 gram kahve eklenmesi tavsiye edilir. Bu tarz hesaplamaları şu şekilde de yapabilirsiniz: Diyelim ki 250 gram su kullanacaksınız, 250/18,18=13,75 gram kahve kullanmanız gerekir. Doğru hesaplamalar ile daha etkili ve lezzetli kahveler yudumlayabilirsiniz. Bu oranlar kullandığınız kahve ekipmanına göre çok fazla değişkenlik gösterebilir. Bununla birlikte su sıcaklığı, demleme süreside bu oranı etkilemeye yarayacak faktörler arasında yer alır. Çünkü her ekipmanın filtreleme malzemesi , çalışma dinamiği ve tasarımı farklıdır, bu da kahvenin çözünürlüğüne çok fazla etki etmektedir.

 

filtre kahvede kahve-su oranı, su sıcaklığı nasıl olmalıdır?

 

Su sıcaklığı

Kahveyi demlemek için en önemli hususlardan birisi ise su sıcaklığıdır. Suyun çözücü özelliği sayesinde sıcaklığa bağlı olarak kahveler suda çözülür. Su sıcaklığı kahveyi demlerken kullandığımız ekipman, çekirdek, bulunduğunuz ortam gibi birçok faktör sebebiyle değişkenlik göstermektedir. Suyun sıcaklığı ile çözme gücü doğru orantılı olup sıcaklığı ne kadar artarsa çözme gücü o kadar artmaktadır. Bu sebeple kullandığımız ekipman çok önemlidir. French Press ile damlama yöntemi ile demlediğimiz V60 arasında çok fark vardır. French Press’ te kahveyi bardağa dökene kadar su kahve ile devamlı temastayken, V60’da ibrikten dökülen su kahvenin içinden geçerken çözebileceğini çözüp aşağıya akarak görevini tamamlamış olur.

Bu iki ekipman arasında çözüm gücü çok farklıdır. V60’da çözülme French Press’e göre düşüktür. Dengeli ve daha lezzetli kahve demleme için birçok noktayı değiştirmemiz gerekir. Buna öğütme kalınlığı, su markası, gramaj ve su sıcaklığı gibi değişkenlerde dahildir. Az çözülmesini istediğimiz kahveyi düşük sıcaklıkta, yüksek çözünürlük istediğimiz kahveyi yüksek sıcaklıkta demlememiz gerekmektedir.

 

filtre kahvede kahve-su oranı, su sıcaklığı nasıl olmalıdır?

 

Demleme Süresi

Demleme standartlarının olmazsa olmazlarından biri olan demleme süresidir. Kahvenizi çok acı veya çok bitter gibi istenmeyen tatları almak istemiyorsak süre en önemli etkenlerden biri haline geliyor. Kahvenin içindeki potansiyel ve özel tatları ortaya çıkarmak istiyorsak doğru aralıkta demlememiz gerekiyor. Demleme süresini değiştirerek farklı aromalar ve birçok tatlar ortaya çıkarmamız mümkündür. Dengeli kahve demlememiz için öğütme kalınlıklarına göre farklı sürelerde demleme yapmamız gerekiyor. Kahvenin sertliği ve yumuşaklığı sizin için önemli ise demleme süresi ile sertliği de doğru orantılıdır. Çok sert kahve içmek istemiyorsak demleme süremizi birazda olsa kısabiliriz.

 

Öğütme kalınlığına göre demleme süresi

 

İnce öğütme için 1-4 dakika,

Orta öğütme için 4-6 dakika,

Kalın öğütme için 6-8 dakika.

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın