Kafein nedir? Neden tüketmeliyiz?

 

 

Kafein hakkında şüphesiz herkesin duyduğu pek çok şey vardır. Kimileri kafeinin enerji sağlayan bir madde olduğunu düşünürken kimileri ise yağ yakıcı özelliğini öne çıkarırlar. Peki aslında kafein nedir? Eğer bu sorunun cevabını objektif bir bakış açısıyla okumak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Zira bu yazımızda hem kafein tanımından hem de kafeinin etkilerinden bahsedeceğiz.

 


Kafein Nedir?

Kafein; çay, enerji içeceği, kahve ya da kola gibi içeceklerde bulunan bir uyarandır. Bu uyaran, beyin hücresi olan nöronları harekete geçirir. Özellikle de uykulu hissettiğimiz zamanlarda bunu çok iyi yapar. Zira vücuttaki adenozin seviyesini düşürmeye yarar. Adenozin, organizmaya uyku ve yorgunluk hissi veren bir bileşiktir. Eğer vücuda kafein alımı yaparsanız, beyindeki reseptörlere bağlanan kafein, sizi birkaç saat kadar uykusuzluk ve yorgunluk gibi durumlardan uzak tutacaktır. Antrenman ya da ders çalışmak için harika, değil mi?

Kafein nedir? sorusu, özellikle de onu çok tüketen insanlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Zira kafein hakkındaki kulaktan dolma söylentiler, onun zararlı olduğuna işaret etmektedir. Fakat düzenli olarak spor yapıyorsanız, yorucu bir işte çalışıyorsanız veya hareketli biriyseniz kafein kullanımının vücudunuza zararı değil birçok faydası bulunuyor. 

 

 


Neden Kafein Tüketmeliyiz?

Özellikle de sporcular ve yoğun çalışma programı olan insanlar, kafein tüketimi sayesinde daha dinç hissederler. Bu nedenle kahve, sporcu içecekleri ya da enerji içecekleri gibi sıvılar tüketirler. Spordan yarım saat önce vücudunuza kafein aldığınızda, antrenmanda kendinizi daha güçlü hissedecek ve çok daha ağır bir programı kolaylıkla çıkartabileceksiniz. Bunun yanında, kilo vermeye çalışan kişiler için kafein rakipsiz bir destekleyicidir. Vücudun ısısını arttıran, yağ yakmayı kolaylaştıran ve kaslarımızın çalışmasını destekleyen kafein, sporcuların vazgeçilmez supplementidir desek yanlış söylemiş olmayız.

Sizler de yaşantımızı büyük miktarda kolaylaştıran bu destekleyici ürünle çok daha verimli günler geçirebilirsiniz. Yorgun olduğunuzda, gece uyanık kalmanız gerektiğinde, ders çalıştığınızda veya spordan önce kafein tüketmeye başladığınızda çok daha dinç hissettiğinizi sizler de fark edeceksiniz. Kaliteli ve sert bir kahve ile günlük kafein ihtiyacınızı karşılayabilir ve işlerinizi çok daha verimli bir şekilde yerine getirebilirsiniz. 

 

 

Kafeinin Metabolizma Üzerindeki Etkileri

Kafeinin metabolizmayı doğrudan etkilediği ispatlanmıştır. Uzun vadede düzenli kafein tüketen obez insanlarda yüzde 10, zayıf insanlarda ise yüzde 29 oranında yağ yakımına yardım ettiği, ayrıca da metabolizmayı yüzde 3 – 11 oranında hızlandırdığı, yapılacak egzersize bağlı olarak da bu oranın yüzde 11 – 12’lere çıktığı görülmüştür.

Egzersiz performansını arttırmak isteyenler, spor yapmadan 30 – 60 dakika önce bir fincan sade kahve içebilirler. Sade kahve, L- karnitin etkisi göstererek yağ yakımını hızlandırdığı gibi egzersiz performansınızı arttırmanıza da yardımcı olacaktır.

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın