Kafeinin Etkileri ve Faydaları Nelerdir?

Kafein, yoğun çalışma hayatı olan herkesin bir numaralı dostudur. Özellikle de sporcular ve geç saatlere kadar çalışan öğrenciler için sağlıklı bir uyarandır. Peki kafeinin etkileri ve faydaları hakkında neler biliyorsunuz? Gelin bu yazıya göz atarak bilgilerinizi tazeleyin! Bu sayede kafein hakkında kulaktan dolma bilgilere kulak asmamış olacaksınız.

 

Kafeinin Etkileri Nelerdir?

Kafein, vücutta yorgunluk ve halsizlik gibi belirtileri ortadan kaldırmaya yarayan bir uyarandır. Özellikle de kahve çekirdeklerinde bol miktarda yer alması nedeniyle kahve ile özdeşleşmiştir. Bu nedenle uykumuz kaçsın diye kahve ya da çay gibi içecekler tüketiriz. Kafeinin etkilerini ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Kafein, merkezi sinir sistemini uyararak metabolizma hızlandırıcı bir rol oynar. Bu sayede yağları yakmada etkili bir uyarandır. Spordan önce ya da sonra içilen enerji içecekleri veya kahve sayesinde, yağ yakımını artırabilirsiniz.
  • Kafein, bazı ilaçlarla alındığında ilaçların verimliliğini artırmaktadır. Bu etkisi, özellikle de ağrı kesici ilaçlarda net bir şekilde gözlemlenmiştir.
  • Kafein, vücutta yorgunluğa neden olan adenozin adlı bileşiği parçalar. Bu sayede daha dinç ve canlı olmanızı sağlar. Yorgunluk ve uykusuzluk gibi belirtileri 30 dakika içerisinde ortadan kaldırır.
  • Astım, Hepatit C ve prematüre apnesi gibi hastalıklarda etkili sonuçlar doğurmaktadır.

Sizler de kafeinin bu mucizevi etkileri ile bir yandan sağlığınızı korurken diğer yandan fazla yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Antrenman öncesinde preworkout niyetine yüksek kafeinli kahveler tükettiğiniz takdirde gücünüzün arttığını hissedeceksiniz. Hayatımızın her alanında bizlere fayda sağlayan kafeini sizler de düzenli olarak kullanmaya ne dersiniz?

KAFEİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Kafein, düzenli alındığında pek çok faydası olan bir uyarandır. Özellikle de beynin hipokampus bölgesini uyararak öğrenmeyi kolaylaştırır. Dikkati daha rahat toplamanızı sağlar. Karaciğer hastalıklarına yakalanma oranını da düşürmektedir. Zira yağ yakıcı etkisi sayesinde, karaciğerde yağ depolanmasını önlemektedir. Ek olarak atletler ve öğrenciler, düzenli kafein tüketerek derslerinde ya da performanslarında artış gözlemleyebilirler. Bu durum, araştırma sonuçlarınca da kanıtlanmış bir bilgidir. Bu nedenle sporcular, düzenli olarak kafein tüketimine dikkat ederler.

Kafeinin etkileri ve faydaları, düzenli tüketildiğinde oldukça fazladır. Zira kalp dostu olan bu uyaran, enerjiniz bittiğinde size bir miktar enerji takviyesi yapar. Ancak merkezi sinir sistemini uyaran ve adenozini parçalayan bu uyaran, geçici etkiye sahiptir. Vücuda alınan kafein, yaklaşık 30 dakika içerisinde etkisini göstermeye başlar ve ortalama 5 saat sonra etkisini yitirir.

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın