Single Origin Ve Blend Farkı Nedir?

Tek orijin (Single Origin) tek bir bölgeden gelen çekirdekleri tanımlamaktadır. Aynı zamanda tek yöre, mikro, nano ve makrolotu da kapsamaktadır.

 Single Origin Ve Blend Farkı Nedir

Harman (blend) ise birçok bölgeden hatta ülkeden çekirdeklerin harmanlanmasıdır. Tek orijin hem Espresso'da hem de filtre kahve türlerinde kullanılırken harman daha çok Espresso için yapılmaktadır. Çekirdekleri harman yapmadaki amaç dengeli bir tat yakalamaktır. Çok asidik bir kahveye gövdesi yüksek bir çekirdek ekleyerek daha dengeli bir kahve elde etmek veya daha kompleks tatlar yakalamak için veya kalitesi daha düşük kahveleri harmanla beraber daha içilebilir hale getirmek için kullanılır. Harman yapmak için de bazı standartlara uymak gerekir. İçerisindeki çeşitlilik ve oranları belirli ölçülerde yapılmalıdır.

Tek orijinde hatalı çekirdek yok ise her seferinde aynı lezzeti alırken, harmanda değirmene her seferinde aynı oranda çekirdek gelemeyeceği için aynı lezzeti yakalamak mümkün olmayabilir. Bu harmanın dezavantajı iken, daha dengeli kahve yakalamakta avantajı haline gelebilir.

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın